Geneza

Kolebką narodzin kakao są tropikalne lasy Ameryki Środkowej i Południowej. Idealne warunki to wilgotny, gorący klimat i pulchna gleba, gdzie kakaowce zanurzają swe korzenie i rodzą owoce na gałęziach. 

Wiecznie zielone drzewo rozciąga swoją obecność na równikowym pasie tropikalnym Ziemi. 

Rośnie w Ameryce Południowej, Azji, Afryce.

Historia tej znajomości sięga przynajmniej kilku tysięcy lat, a jej geneza stanowi barwną i głęboką opowieść dotykającą sfery ducha, starożytnej gospodarki, mitologii, rytuałów i codzienności.

Olmekowie, Toltekowie, Aztekowie i Majowie rozwijali, poznawali i kultywowali roślinę zwaną „Pokarmem Bogów”. Kakao było dla nich czymś więcej niż napojem – stało się częścią kultury, rytuałów i duchowej podróży. Ta wyjątkowa więź z kakao przetrwała wieki, pozostając żywa wśród ich potomków, którzy do dziś pielęgnują tradycję i znaczenie tej rośliny.

 

Historia tej znajomości sięga przynajmniej kilku tysięcy lat a jej geneza stanowi barwną i głęboką opowieść dotykającą sfery ducha, starożytnej gospodarki, mitologii, rytuałów i codzienności.

Olmekowie, Toltekowie, Aztekowie, Majowie rozwijali, poznawali i kultywowali roślinę określaną jako „Pokarm Bogów”. Więź ta była i jest nadal żywa wśród ich potomków a cacao stanowi ceremonialny lek dla duszy otwierający serca poprzez kultywatorów tradycji zasiadających z nim w intencjonalnym kręgu. Połączenie z duchem rośliny, szacunek i rodzime rytuały które temu towarzyszą  są przynależne tej kulturze, są jej dorobkiem i ekspresją której należy się szacunek i uznanie.

Dla społeczności rolniczych z całego świata, kakaowiec to  także źródło dochodu i relacja z ziemą i jej plonami, które pozwalają na  podnoszenie jakości życia i utrzymanie godności i rozwoju dzięki pracy.

Dzięki odpowiedzialnym i wizjonerskim projektom, takie społeczności rozwijają swoje ekologiczne kompetencje i zrównoważone relacje ze środowiskiem, co pozwala na korzystanie z dobrodziejstw kakao w sposób harmonijny i zrównoważony.

Dla społeczności rolniczych z całego świata, kakaowiec to nie tylko roślina z bogatym duchowym znaczeniem, ale także źródło dochodu i relacja z ziemą i jej plonami, które pozwalają na dbanie o jakość życia i utrzymanie godności dzięki pracy.

Dzięki odpowiedzialnym i wizjonerskim projektom, takie społeczności rozwijają swoje ekologiczne kompetencje i zrównoważone relacje ze środowiskiem, co pozwala na korzystanie z dobrodziejstw kakao w sposób harmonijny i zrównoważony.

Picie kakao to chwila przyjemności i odpoczynku, moment, w którym możemy odnaleźć kontakt ze sobą i podarować czas naszej kreatywności. To czas na wdzięczność, spacer, na zatrzymanie się i pełną obecność – Ty, kubek kakao i Twój świat.

Kakao to także powrót do dzieciństwa, do beztroskich chwil, kiedy smak czekolady wywoływał ciepłe wspomnienia i rozbudzał fantazję. W dzisiejszym zabieganym świecie prosty rytuał picia kakao pozwala nam cieszyć się autentyczną, niespieszną przyjemnością.

Smak prawdziwego, pełnego kakao to coś więcej niż doznanie – to sztuka. Rzemieślnicze wyroby najwyższej jakości podkreślają bogactwo każdego ziarna, tworząc małe dzieła sztuki dla podniebienia. Każda filiżanka to podróż do głębi smaku, naturalny luksus w najczystszej formie.

A gdy spędzamy czas razem, spacerując, celebrując, tańcząc razem, dotykamy naszych pierwotnych potrzeb – bliskości i wspólnoty, które nosi w sobie każdy z nas. Kakao łączy i inspiruje.

Jest lekiem dla duszy. Kołysze, otula i dotyka serc swoją esencją. Świadome zaproszenie rośliny do naszego życia to krok ku budowaniu relacji z Ziemią i żywym elementem naszego świata.

Rytuał picia kakao pomaga nam odzyskać połączenie ze sobą i stanowi zachętę, sposobność do praktykowania wdzięczności, zatrzymania się, twórczości, refleksji, codziennego spaceru i zachwytu nad przyrodą.

Zasiadając w kręgu, tańcząc razem, łączymy nasze pierwotne potrzeby, jakie ma każdy człowiek, by odczuwać bliskość plemienia. W ten sposób wyzwalamy wzajemną otwartość, komunikację i poczucie wspólnoty. Kakao jest wsparciem, które umożliwia nam pogłębienie naszej relacji z naturą, ze zwyczajnością i odkrywaniem naszej zdolności do powrotu do połączenia z nią w codzienności.

„Wielka historia to zbiór małych historii.”

– Z.M.

Relacja z rośliną ma wiele warstw

FIZYCZNA

warstwa fizyczna, w której ten superfood przy regularnym spożywaniu oddziaływuje na nasze ciało - odżywiając je, lecząc i wspierając

PSYCHICZNA

warstwa wzajemnego wpływu cząsteczek i związków zawartych w kakao na nasze samopoczucie, naszą kreatywność, nasz stan ducha i otwartość do świata

DUCHOWA

warstwa duchowej relacji, celebracji, tradycji i relacji z żywą cząstką świata

SMAKU

warstwa smaku to wędrówka pełna odkryć. Wpływ ma na niego ma rodzaj ziarna, gleba z której wyrasta, środowisko i przygotowanie. Szeroka paleta doznań rozlewająca się po kubkach smakowych rozbudza wyobraźnię i zaprasza zmysły do tańca.

OPOWIEŚCI

warstwa związana z opowieściami, w których zachowana jest pamięć o kakao, mitami, rysunkami czy opowieściami o momentach w dziejach gdy kakao było walutą, czy królowało na salonach europejskiej arystokracji.

INDYWIDUALNA

warstwa własnej relacji, indywidualnej dla każdego, zanurzona w synergii i świadomym odkrywaniu tego, co możemy otrzymać. To warstwa „przyjaźni" z rośliną, która otwiera na żywą cząstkę świata - która jest we wszystkim.

Filary Dobrostanu

Proaktywność Mentalna i Fizyczna

Odżywienie, Dotlenienie i Nawodnienie Organizmu

Żywa Relacja z Naturą

Wspierające Codzienne Rytuały

Medytacja,  Modlitwa, Refleksja, Wyciszenie

Zabawa, Odpoczynek i Przyjemność

Wartościowe, Stabilne Relacje

Szacunek Dla Własnej Przestrzeni

Zdrowe Granice

Podejmowanie Wyzwań

Dotrzymywanie Słowa Danego Sobie i Innym

Proaktywność Mentalna i Fizyczna

Odżywienie, Dotlenienie i Nawodnienie Organizmu

Żywa Relacja z Naturą

Wspierające Codzienne Rytuały

Medytacja,  Modlitwa, Refleksja, Wyciszenie

Zabawa, Odpoczynek i Przyjemność

Wartościowe, Stabilne Relacje

Szacunek Dla Własnej Przestrzeni

Zdrowe Granice

Podejmowanie Wyzwań

Dotrzymywanie Słowa Danego Sobie i Innym

Filary Dobrostanu

Jak kakao wspiera?

Kakao wzmacnia organizm dzięki zawartości m.in. błonnika, białka, tłuszczu, składników mineralnych, w tym magnezu, miedzi, żelaza, potasu, cynku, wapnia i manganu, witamin: A, E i z grupy B i przeciwutleniaczy

Jest afrodyzjakiem podnoszącym libido

Wpływa korzystnie na układ nerwowy, wspierając powrót do równowagi przy stresie, nerwicach i depresji

Jako źródło tryptofanu, serotoniny i dopaminy - wpływa na produkcję endorfin, cząsteczek szczęścia

Wpływa korzystanie na regenerację organizmu, fizyczną i umysłową

Zwiększa potencjał umysłowy i pobudza kreatywność

Korzystnie wpływa na skupienie i koncentrację, poprawia pamięć i wydłuża życie

Przyjemnie pobudza bez efektu „kawowego roztrzęsienia”

Pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Pozytywnie wpływa na mikrobiom układu pokarmowego

Jest dużym wsparciem podczas miesiączki, łagodzi objawy menopauzy

Wspiera odchudzanie

Zachowaj ostrożność

Alchemiczne składniki:

Anandamid - ENDOKANNABINOID, KTÓRY WYWOŁUJE UCZUCIE SZCZĘŚCIA I ZADOWOLENIA

Błogość - to jest znaczenie słowa "Ananda" w staroindyjskim sanskrycie, z którego pochodzi nazwa "Anandamid". Przyjemność, ekstaza, poczucie szczęścia - to wszystko skrywa się pod nazwą tej niezwykłej, alchemicznej cząsteczki. Jest to kannabinoid endogenny, który jest produkowany przez nasz organizm. Anandamid, kannabinoid, jest również alkaloidem, który występuje w kakao razem z innymi związkami naśladującymi jego działanie. Nasz układ endokannabinoidowy składa się z sieci rozbudowanych receptorów obejmujących mózg i ciało. Są aktywowane przez kannabinoidy i uruchamiają alchemiczne reakcje biologiczne. Wpływa on na procesy zachodzące w ciele i jego fizjologiczne stany. Oddziałuje na wielu poziomach, zarówno wewnętrznego poczucia, jak i wspiera zdrowie. Równowaga anandamidu jest ważnym elementem homeostazy organizmu.

Theobromina - naturalny środek pobudzający, który poprawia nastrój i koncentrację

To jeden z najważniejszych składników aktywnych, które znajdziemy w kakao. Jej działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych i dróg oddechowych, co umożliwia nam głębsze oddychanie i odczuwanie pełni życia. Wypicie kakao daje nam poczucie euforii, podobne do stanu zakochania, a to za sprawą stymulowania pracy serca przez theobrominę. Zwiększa ona kurczliwość serca, przyspiesza puls i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu tlen dociera do naszego mózgu w sposób bardziej efektywny, co pomaga nam w koncentracji i wysiłku intelektualnym. Theobromina posiada również właściwości moczopędne i przeciwutleniające, które pomagają oczyścić nasz organizm. W kakao znajdziemy jej 3-4 razy więcej niż w gorzkiej czekoladzie i nawet 16 razy więcej niż w czekoladzie mlecznej, co czyni kakao wyjątkowym i wartościowym składnikiem.

Tryprofan - naturalny wpływ na nasze samopoczucie, sen i nastroje

Serotonina ma swoje źródło w tryptofanie, aminokwasie, którego można dostarczyć sobie jedynie poprzez pożywienie, tak by uzupełnić go w codziennej, niezbędnej do pełnego funkcjonowania proporcji. Naturalnym źródłem tryptofanu jest również kakao. Najlepiej w pełnotłustej formie bez cukru. Serotonina wchodzi z naszym organizmem w swoistą alchemię, wspierając naszą istotę na wielu poziomach. Jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu odpowiadającym za dobry sen, nasze czucie, samopoczucie i nastroje. Poziom serotoniny ma związek z naszą seksualnością a niedobór prowadzić może do nadmiernego spożywania słodyczy, czy pojawiania się stanów depresyjnych.

Fenyloetyloamina - naturalny neuroprzekaźnik, który wywołuje uczucie zakochania i poprawia nastrój

To naturalnie występujący składnik w naszym układzie nerwowym. Ta substancja jest silnym stymulatorem mózgu, który pobudza do uwalniania dopaminy i serotoniny. Fenyloetyloamina pomaga nam poczuć się szczęśliwszymi poprzez uwalnianie endorfin i poprawia nasz nastrój, działając jako naturalny antydepresant. Jest to także ważny składnik wpierający koncentrację i pamięć. Fenyloetyloamina zwiększa ciśnienie krwi i metabolizm, uczestniczy w procesie spalania tłuszczu i reguluje poziom cukru we krwi, co może pomóc w zmniejszeniu apetytu na słodycze.

Flawonoidy

to grupa składników odżywczych, znanych jako polifenole. W kakao, głównym składnikiem flawonoidów jest flawan-3-ol. Ten składnik wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i antyoksydacyjne. Już jedna filiżanka kakao dziennie może mieć wspierający wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, regulację poziomu cukru i wzmocnienie serca. Antyoksydacyjne działanie flawonoidów zawartych w kakao jest często lepsze niż te występujące w warzywach i owocach. Ich aktywność nie ulega istotnej zmianie z upływem czasu. Nawet stuletnie ziarna kakaowca mają nadal wysoki poziom tych składników. Kakao także wspiera organizm przy miażdżycy.

Witaminy i Minerały

W kakao znajdziemy nie tylko smak, ale również mnóstwo korzystnych składników dla naszego zdrowia. Zawiera ono korzystne kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminę E oraz związki mineralne, takie jak magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor i cynk. Ponadto, w 100 g kakao znajdziemy kilkanaście gram błonnika, co jest bardzo korzystne dla naszego układu pokarmowego.

Witaminy z grupy B to niezastąpiony składnik dla naszego układu nerwowego i metabolizmu. Wpływają one korzystnie na naszą skórę, włosy i paznokcie. Witamina E, znana jako witamina młodości, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, chroni nasz organizm przed szybszą degeneracją i spowalnia procesy starzenia. Ma ona również korzystny wpływ na naszą płodność.

Magnez to jeden z ważniejszych składników dla naszego układu nerwowego. Poprawia on funkcjonowanie komórek mózgowych, pamięć i koncentrację. Wpływa także korzystnie na nasz układ krwionośny, zapobiegając rozwojowi nadciśnienia i arytmii. Magnez wspomaga również nasz układ odpornościowy i jest bardzo pomocny dla kobiet podczas menstruacji.

Żelazo jest niezbędne dla naszego organizmu, a jego niedobór grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Żelazo jest potrzebne do tworzenia hemoglobiny, która transportuje tlen z płuc do naszych komórek. Wspomaga ono również regenerację mięśni po wysiłku i poprawia naszą kondycję. Wegetarianie powinni szczególnie docenić dużą zawartość żelaza w kakao.

Cudowny napój Majów, czyli kakao, to również remedium na zmęczenie. Oprócz magnezu, zawiera on także wapń, który korzystnie wpływa na naszą gospodarkę hormonalną i metaboliczną. Wapń pełni bardzo ważną rolę budulcową, dzięki czemu mamy mocne kości i piękne zęby.

Podobnie działa fosfor, który również występuje w kakao. Nasz organizm wykorzystuje go do wielu procesów metabolicznych, w tym do przemian tłuszczów i węglowodanów. Spadek poziomu fosforu w organizmie objawia się przede wszystkim osłabieniem i bólami kości i mięśni. Kakao dostarcza dużej dawki tego pierwiastka i wzmacnia nasze samopoczucie.

Kolejnym bogactwem zawartym w czarnym napoju jest cynk. Niestety, nie jest on magazynowany w naszym organizmie, dlatego ważne jest, aby codziennie dostarczać odpowiednią dawkę tego pierwiastka z pożywieniem lub ulubionym kakao. Cynk wpływa na pracę układu krążenia, hormony, odporność i wspomaga układ nerwowy. Może być doskonałym uzupełnieniem diety i wsparciem podczas leczenia stanów spadku nastroju. Przyczynia się również do dobrego funkcjonowania trzustki, pomagając utrzymać odpowiedni poziom insuliny. Korzystnie wpływa również na płodność u panów. Doskonale przyspiesza gojenie ran i chroni nas przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer180053/public_html/cacaoalchemica.com/wp-content/plugins/elementor/includes/base/widget-base.php on line 223

Warning: Undefined array key -1 in /home/platne/serwer180053/public_html/cacaoalchemica.com/wp-content/plugins/elementor/includes/base/controls-stack.php on line 695